Wielu z nas, o ile nie wszyscy, spotkało się z nieprzyjemnymi podrażnieniami spowodowanymi goleniem. Istnieje jednak kilka metod, które pomagają unikać podrażnień i łagodzić je. Jak zatem radzić sobie, z nieprzyjemnym pieczeniem, swędzeniem i krostkami, a także jak nie dopuszczać do ich powstawania?

Warto sobie zadać w pierwszej kolejności pytanie, w jakich sytuacjach występują podrażnienia na naszej skórze i jakim typem cery oraz włosów się cieszymy. Często bowiem podrażnienia częściej dotykają osoby o jasnej karnacji i w takich przypadkach też są o wiele bardziej widoczne, w przeciwieństwie do ciemnej i opalonej skóry, na której nawet czerwone plamki “się gubią”.

W przypadku posiadania cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień, dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim zainwestowanie w maszynkę do golenia naprawdę dobrej jakości – najlepiej wybrać coś z przynajmniej trzema ostrzami pokrytymi powłoką zapobiegającą tępieniu, dobrym paskiem nawilżającym, antypoślizgową rączką a nawet różnymi, dostępnymi obecnie technologiami umożliwiającymi dopasowanie się maszynki do skóry twarzy. Wszystkie te dodatkowe właściwości dobrej jakościowo maszynki sprawią, że będzie ona miała o wiele lepszy, gładszy poślizg na naszej twarzy. Ponadto odpowiednio częste (w przypadku maszynek wielorazowych jest to kwestia około miesiąca-półtora, oczywiście w zależności od ilości golonych włosów, gęstości i częstotliwości) wymienianie ostrzy sprawia, że nie dopuścimy do tępienia się maszynki, które to właśnie w 80% przypadków doprowadza do podrażnień. Czasem jednak nawet i zmiana maszynki na najlepszą nie pomaga nam pozbyć się podrażnień, wtedy warto rozważyć inną metodę – zakupić maszynkę elektryczną i porzucić golenie na gładko, na rzecz przycinania bardzo krótko zarostu przy pomocy golarki elektrycznej.

Kolejnym ważnym elementem jest dobranie odpowiednich kosmetyków do golenia i po goleniu. Często dobre jakościowo maszynki, a konkretniej producenci takowych maszynek wypuszczają również dedykowane konkretnym modelom żele i pianki do golenia, które to współpracują z technologią maszynki. Ponadto obecnie na rynku znaleźć można dziesiątki najrozmaitszych żeli i pianek przeznaczonych do golenia – warto zatem wybrać taki kosmetyk, który przeznaczony jest do naszego rodzaju cery i włosia. Kosmetyki, jakich używamy po goleniu również są ważne. Jeśli mamy problem z podrażnieniami lepiej unikać wód kolońskich i wód po goleniu z alkoholem, które tylko z pozoru “dezynfekują” skórę – zbyt “mocne” i zapachowe kosmetyki wpływają niekorzystnie na stan skóry, przesuszają ją, a nawet powodują alergie. Lepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju balsamy i kremy po goleniu, takie które są nie tylko nawilżające, ale i takie z efektem chłodzenia, który przyjemnie koi twarz, nie dopuszczając do zaczerwienienia. Warto również pójść w ślad swojej ukochanej i zaopatrzyć się w zwykły krem nawilżający do twarzy – obecnie znaleźć można wiele tego typu kosmetyków przeznaczonych dla mężczyzn. Odpowiednie nawilżenie na co dzień pomaga zapobiegać podrażnieniom w przyszłości.

Warto też pamiętać o odpowiedniej technice golenia oraz przygotowaniu. Warto przed goleniem zmiękczyć skórę twarzy i włosy, można to zrobić kładąc na kilka minut przed goleniem ciepły ręcznik na twarz, lub goląc się zaraz po wyjściu spod prysznica. Dobrze rozprowadzony kosmetyk do golenia zostawiony na około minutę przed goleniem odpowiednio zmiękczy włosy i pokryje skórę ochronną warstwą. Ostatnim krokiem jest prowadzenie maszynki – zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Wszystko to pozwoli zminimalizować problemy związane z podrażnieniami.