Wielu z Was (a może i każdy) słyszał kiedyś jak znajomy podczas weekendowej imprezy dla żartu powiedział „kiedyś będę tyle zarabiał, że maszynek jednorazowych będę używał tylko raz”. Jednak czy maszynki jednorazowe faktycznie trzeba używać tylko raz? W tym tekście postaram się odpowiedzieć na to pytanie najlepiej jak potrafię!

Jak zapewne sami już wiecie, wyraz „maszynka jednorazowa” wcale nie oznacza że jest ona faktycznie jednorazowa. Termin ten odnosi się do faktu, że maszynki o tej konstrukcji nie posiadają wymiennych ostrzy, więc po stępieniu, ich dalsze używanie jest niemożliwe. Jest to główna różnica pomiędzy maszynkami jednorazowymi, a maszynkami wielokrotnego użytku.

Jak długo używać maszynki jednorazowej?

W taki oto sposób dochodzimy do głównego problemu. Skoro maszynka jednorazowa, nie jest wcale jednorazowa to jak długo powinno się jej używać? I tutaj niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Okres w którym możemy używać maszynki jednorazowej jest uzależniony od takich czynników jak gęstość zarostu, twardość zarostu oraz częstotliwość golenia.
Osoba z lekkim, delikatnym zarostem, która goli się sporadycznie na przykład raz na tydzień, będzie mogła używać maszynki jednorazowej nawet przez okres jednego miesiąca. Z kolei osoba z szorstkim, twardym zarostem która goli się codziennie przed wyjściem do pracy, będzie musiała wymieniać maszynkę do golenia nawet co kilka dni – nawet co 2 dni! (jednak w takiej sytuacji polecam zakup lepszej maszynki, niż męczenie się z jednorazówkami).

Jak długo powinniśmy używać maszynki do golenia?

Najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie patrząc na ostrza maszynki. Jeżeli maszynka do golenia zamiast z łatwością golić, zaczyna szarpać zarost czy też zaczyna golić nierównomiernie wtedy jest to oczywisty znak, że powinniśmy wymienić maszynkę na nowy egzemplarz. Jednak nie sprawdzi się to w niektórych przypadkach. Jeżeli na przykład golisz się sporadycznie i Twoja maszynka przestaje poprawnie golić dopiero po trzech czy czterech tygodniach to wcale nie oznacza że możesz używać jej przez tak długi okres czasu. Musisz wiedzieć że na maszynce zbierają się różnego rodzaju bakterie, a wilgotne, ciepłe środowisko bardzo sprzyja rozwijaniu się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Z tego też powodu nie powinno używać się maszynki dłużej niż dwa, maksymalnie dwa i pół tygodnia. Dobrą praktyką, którą niestety mało kto stosuje jest wycieranie maszynki lnianym ręcznikiem, zaraz po goleniu. Ta prosta czynność znacznie poprawi higienę golenia oraz zwiększy żywotność maszynki.