Wielu z Was – a przynajmniej mam taką nadzieję – zastanawia się nad wyborem pomiędzy pomiędzy maszynką jednorazową, a maszynką w której można wymienić ostrze. W tym artykule postaram się odpowiedzieć która z tych maszynek jest lepsza i ostrzegam – odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was do lektury!
Zasadnicza różnica pomiędzy maszynkami z wymiennym ostrzem, a maszynkami jednorazowymi to oczywiście ich cena. Maszynki jednorazowe potrafią być znacznie tańsze, nawet od 3 do 4 razy od maszynek z wymiennym ostrzem. Dlaczego tak się dzieje? Decydujący wpływ na cenę maszynki, ma głównie jakość jej wykonania. Jeśli położysz koło siebie maszynkę jednorazową oraz maszynkę z wymiennymi ostrzami różnice pomiędzy nimi natychmiast rzucą Ci się w oczy. Maszynki jednorazowe mają bardzo prostą budowę, mają mniej ostrzy, często są pozbawione jakichkolwiek elementów poprawiających chwyt czy zwiększających komfort golenia. Z kolei gdy weźmiemy obie maszynki do ręki od razu wyczujemy drugą różnice – jednorazówka będzie znacznie, znacznie lżejsza. To właśnie ich waga sprawia że golenie się taką maszynką jest znacznie trudniejsze. Z kolei żeby dostrzec trzecią chyba najważniejszą różnicę trzeba dokładnie przyjrzeć się ostrzom maszynki. Okaże się wtedy, że w maszynkach jednorazowych żyletki umieszczone są pod innym kątem, a także wykonane są z innego stopu metalu który – niestety – szybciej się tępi. Istotny jest również fakt że ostrza są umieszczone nieznacznie bliżej siebie przez co ścięte włoski mają tendencję do blokowania się pomiędzy ostrzami, a ich usuwanie jest uciążliwe.
Wbrew pozorom te wszystkie różnice pomiędzy maszynkami zostały dokładnie przemyślane i zaprojektowane tylko po to żeby rozdzielić rynek maszynek na kilka segmentów – jest to dość popularna praktyka w niemal każdej branży. Podobnie zresztą robi się z telefonami komórkowymi czy aparatami fotograficznymi. Cały pomysł polega na tym że producent tworzy produkty różnej jakości, tak by klient sam mógł wybrać czy woli zapłacić mniej i mieć produkt gorszej jakości, czy woli wydać więcej i mieć maszynkę z wyższej półki która znacznie lepiej goli. I tutaj właśnie dochodzimy do najważniejszego pytania które brzmi: „Czy maszynka z wymiennym ostrzem goli lepiej”. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i brzmi „TAK”. A dlaczego tak się dzieje?
Po pierwsze, maszynki z wymiennymi ostrzami są lepiej zbudowane – są cięższe, posiadają ergonomiczny kształt, końcówkę pod odpowiednim kątem, oraz są pokryte specjalnymi materiałami które sprawiają że maszynka lepiej trzyma się w dłoni. Druga kwestia to wspomniane wcześniej ostrza. W droższych maszynkach zastosowano nie tylko lepsze stopy metali, ale także:
– ostrza zostały zaostrzone pod innym kątem, żeby łatwiej ścinały włoski,
– ostrza są umieszczone pod innym kątem, dzięki czemu maszynka goli dokładniej,
– odstępy pomiędzy ostrzami są większe, dzięki czemu włoski nie blokują się tak często, a ich usuwanie jest znacznie łatwiejsze.
Te wszystkie powyższe czynniki sprawiają że maszynką z wymiennymi ostrzami goli się naprawdę świetnie. Dobrym przykładem takiej maszynki będzie Wilkinson quattro titanium, która dzięki swojej nowoczesnej budowie i odpowiedniemu zaprojektowani goli naprawdę świetnie, a skóra po goleniu jest gładka i przyjemna w dotyku.