Włosy to powód do dumy dla wielu osób – zarówno kobiety pragną mieć długie, bujne i błyszczące włosy, jak i mężczyźni zwykle chcą móc się pochwalić piękną fryzurą. Włosy bowiem są oznaką siły i zdrowia. Dobrze odżywiona, zdrowa, nie uzależniona od używek, ani nie narażona na stres osoba posiada piękne, zdrowie włosy – to w nich bowiem odkładają się wszelkie toksyny i niekorzystne dla zdrowia związki chemiczne, włosy też pierwsze reagują na wszelkie zmiany w zdrowiu i samopoczuciu człowieka, a także w diecie – matowieją, wypadają i łamią się, gdy nie dostarcza się im odpowiednich składników odżywczych.

Zarówno płeć piękna, jak i my, mężczyźni mimowolnie traktujemy osoby o zdrowych i pięknych włosach lepiej, osoby takie są atrakcyjniejsze i wzbudzają więcej pozytywnych emocji. Jak więc dbać o to, żeby zarówno włosy na głowie, jak i broda były bujne, zdrowe i piękne?

Pierwszym krokiem do posiadania zdrowego zarostu i ładnych włosów jest dobrze zbilansowana dieta – włosy uwielbiają bowiem zdrowe tłuszcze, kwasy tłuszczowe, cynk, krzem a także, chociaż pośrednio, magnez. Warto zatem wprowadzić do swojej diety chude mięso, ryby z kwasami Omega 3, orzechy i ziarna, kukurydzę, a także zielone warzywa. Wszystkie te produkty spożywcze dostarczają włosom niezbędnych składników. Można również sięgnąć po dodatkową suplementację. Magnez w tym momencie jest ważny jako mikroelement przeciwdziałający stresowi – bo to przez stres właśnie tracimy najwięcej włosów…

Warto również wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji olejowanie włosów na brodzie i głowie. Do tego celu najlepiej polecanym jest olejek rycynowy – działa on przede wszystkim na porost, na przyciemnienie, pogrubienie i odżywienie włosa. Przez swoją konsystencję jednak, dobrze, gdy rozpuszczany jest w innym oleju, np oliwie, oleju kokosowym, olejku arganowym i wielu innych. W większości drogerii i barber shopów kupić można gotowe mieszanki do olejowania zarostu i włosów. Dobrze sprawdzają się również naturalne szampony i mydła do włosów produkowane z naturalnych, nie przesuszających włosów składników roślinnych.

Dobrze robi również masaż. Bez problemu w wielu sklepach, drogeriach, a nawet na bazarach znaleźć można różnego typu przyrządy do masowania skalpu, masujące szczotki i tym podobne produkty. Masaż ma to do siebie, że pobudz krążenie, a ono jest kluczem do odżywienia i dotlenienia skóry, a co za tym idzie, włosów. Ważnym jest też regularne trymowanie i przycinanie, które zapobiega rozdwajaniu i łamaniu się włosa.