Niemal każdy zna stare powiedzenie chętnie wypowiadane szczególnie przez starsze panie “ładnemu we wszystkim ładnie”, ale ileż w tym powiedzeniu prawdy? Wiadomo przecież, że “nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba”…
Bez trudu można znaleźć w internecie i telewizji wiele programów pokazujące metamorfozy.

Co ciekawe, metamorfozy wielu osób nie polegają na drastycznych zmianach, operacjach plastycznych, czy kuracjach odchudzających – łatwo bowiem zauważyć, że ogromną zmianę potrafią wprowadzić drobne zmiany w ubiorze, a także fryzurze, zaroście czy, w przypadku kobiet, makijażu. Często bowiem to właśnie te drobne zmiany są w stanie zupełnie odmienić wizerunek człowieka – dobrze dobrana fryzura i zarost na twarzy są w stanie podkreślić atuty urody i ukryć jej mankamenty.

Żeby jednak wyglądać jak milion dolarów, warto wiedzieć, w jaki sposób dobrze dobrać fryzurę i kształt zarostu.
Pierwszym krokiem jest rozpoznanie swojego kształtu twarzy i typu urody. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić kierunek, w jakim możemy iść wybierając swój nowy wizerunek. Wyróżniamy kilka głównych typów kształtu twarzy: owalny – klasyczny, najczęściej spotykany kształt; okrągły z pełniejszymi policzkami, mniej zarysowaną szczęką; kwadratowy, w którym to szczęka jest mocno zarysowana i tworzy z linią żuchwy swoisty kanciasty kształt; kształt typu serce, w którym to górna część twarzy jest znacznie szersza od brody; a także kształt diamentu, w którym broda i czoło są wąskie, a najszerszym miejscem jest środek twarzy.

Kolejnym krokiem jest określenie kształtu nosa, ust i oczu – tutaj już nie trzeba wymieniać konkretnych typów, bowiem chodzi tylko jak duże i jak rozstawione są poszczególne elementy twarzy.

W przypadku twarzy owalnych większość typów fryzur i zarostu wygląda dobrze – wtedy warto zwracać uwagę na wygląd i urodę twarzy – chcąc złagodzić rysy warto wybrać nieco dłuższe włosy i delikatny zarost. Twarz okrągła wymaga nieco wydłużenia, w tym celu warto zapuścić brodę, którą przycina się krótko na bokach, stylizując ją tak, aby podkreślała żuchwę, w przypadku fryzury również sprawdzają się fryzury krótsze po bokach. Twarze kwadratowe są w przypadku mężczyzn dość pożądanym kształtem – kwadratowa, mocno zarysowana szczęka wygląda dobrze zarówno gładko ogolona, pokryta kilkudniowym zarostem jak i z brodą. Twarze typu serca i diamentu lubią się z gęstszymi i krótszymi brodami, które nieco poszerzają brodę i szczękę, wyrównując proporcje twarzy – w obu tych typach polecane są też krótkie fryzury. Wąsy we wszystkich tych przypadkach są opcjonalne i ich posiadanie zależy przede wszystkim od gustu posiadacza.